Szakmai beszámoló

Szakmai beszámoló az MSMME Egerben megrendezésre került VANfesztivál – FélFesztivál programjáról (2021. július 6-9.)

 A Speciális Művészeti Fesztivál előkészítése a járványhelyzet miatt csak áprilisban indult meg, de a korábbi évekhez hasonlóan színvonalas fesztivált sikerült júliusban Egerben megszervezni. Elsődleges együttműködő partnereink Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Egri Kulturális és Művészeti Központ voltak.

A szervezés során 8-10 személy (az ügyvezetés 2 alkalmazottja, 2 helyi szervező kolléga, továbbá az elnökség 5 tagja) dolgozott folyamatosan azért, hogy az egri fesztivál is meg tudjon felelni a tagok részéről felmerült elvárásoknak. A fesztivál lebonyolításának hetében további mintegy 20 önkéntes segítő is bekapcsolódott a munkába.

A rendezvény iránti igény, amely a járványhelyzet ellenére megmaradt, ugyanakkor a célcsoport érintettsége miatt a résztvevői létszám szükségszerűen csökkent, ezt a következő számadatok bizonyítják:

Az iskolás és felnőtt korú értelmi fogyatékos emberek VANfesztivál címmel, FÉLfesztivál mottóval megrendezett Országos Speciális Művészeti Fesztiválján 15 magyarországi intézmény képviseletében összesen 300 sérült alkotó és kísérője vett részt. A mintegy 36 színpadi produkció 8 művészeti ágat érintett, ezeken nézőként naponta 200-250 főt regisztráltunk.

A fesztivál az egyedileg tervezett Meghívóban rögzített műsorrendnek megfelelően kezdődött és folyt az öt nap során. A programsorozat megnyitására július 6-án került sor az Egri Kulturális és Művészeti Központban, ahol a nyitóelőadás keretében a bólyi Színkottás Zenekar, és a Sztéhlo kerekesszékes Táncsoportjának fellépését, és A Szabó Család koncertjét láthatták a nézőteret elfoglaló érdeklődők.

A továbbiakban a fesztivál 4 napjának fő vonulatát az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően az értelmileg sérült szereplők és esetenként segítőik ének, néptánc, társastánc, moderntánc, vers- és prózamondó, színjátszó, hangszeres zenei, valamint bábjáték előadásai képezték. A bemutatott produkciók naponta a záróműsorszámot követően a csoportok vezetőinek, felkészítőinek jelenlétében kiértékelésre kerültek. A szakmai értékelést az egyes műfajokban hozzáértő és felkészült szakemberek tartották. Az Egyesület által felkért szakmai értékelők, Fehér István színművész, Szél Anikó színész, Kovács Tibor néptáncpedagógus, Kincs Alexa táncpedagógus, Kováriné Bujdosó Lilla gyógypedagógus, Botond Béla táncpedagógus adtak szakmai iránymutatást a felkészítőknek. Az értékelés egyrészt minősítést, bíztatást, adott esetben megerősítést nyújtott, másrészt pedig a hibákra utaló megjegyzést, tanácsadást, a további útkeresés lehetőségeit nevesítő javaslatokat is magában foglalta.

A fesztiválra érkezéskor minden résztvevő az MSMME emblémás fesztiváli karszalagot és VANfesztivál emblémás hátizsákot kapott a regisztrációban. A fellépő csoportok az általuk bemutatott produkciókat követően a színpadon ünnepélyes keretek között átadásra került egységes díjazásban részesültek, mely ez évben egy, az újpalotai Értelmi Fogyatékosok Otthona műhelyében készült fadoboz volt.

A fesztiváli tapasztalatok alapján összegzésképpen elmondható, hogy a nagyszámú színpadi bemutató jelentős része ötletes, igényes, látványos és magas színvonalon koreografált előadásokban öltött testet.

Ez teljeskörűen visszaigazolta az MSMME által választott szakmai irányvonal helyességét, az Egyesület filozófiájában megfogalmazottakat, a célmeghatározás átgondoltságát, az értelmileg akadályozott emberek képességeinek fejleszthetőségét, a szakemberszükséglet biztosításával kapcsolatos állításokat, a művészetnek a rehabilitációban és a személyiségfejlesztésben játszott integráns szerepét.

Az előadók túlnyomó többsége szemmel láthatóan élvezte a sikert, a résztvevők örültek egymás eredményeinek, egyre otthonosabban mozogtak a színpadon, és jól szórakoztak a nézőtéren. A szakemberek, kollégák, felkészítők betekintést nyerhettek a legkülönfélébb műhelymunkákba, profitálhattak a látottakból, tapasztaltakból, míg a nézőtéren helyet foglaló - sajnos még mindig kevés számú - pártatlan érdeklődő szembesülhetett az értelmi fogyatékos ember képességeiről, erényeiről, értékeiről eddig kialakult képe helytelenségével.

Az MSMME egyik legfontosabb célkitűzése az értelmi fogyatékossággal élő emberek önmegvalósítása, értékeinek nyilvános bemutatása a különféle művészeti ágak segítségül hívásával, továbbá filozófiája mentén haladva az integráció elősegítése.

E célkitűzésnek való megfelelést szolgálta annak a többéves gyakorlatnak a folytatása, amellyel az értelmi fogyatékos előadók produkcióit még közelebb vittük a város lakóihoz. A közelítésnek azt az egyszerű és mára már jól bevált formáját választottuk, hogy a város több frekventált helyén, szabadtéri színpadot állítottunk fel, ahol 3 napon keresztül több órás időtartamban léptek közönség elé az előadók.

A művészeti csoportok közül a szabadtéren délután 18.00 órától mutatkoztak be azok, akiknek színpadi zenés, táncos műfajba tartozó produkcióját a szakmai értékelők arra alkalmasnak találták. E bemutatók után naponta egy-egy órában értelmileg sérültek zenekarai és együttesei léptek színpadra, így többek között a az ajkai Hangadók zenekar. Az esték élő koncertekkel zárultak, melyeken felléptek a Pesty Party Showband, a Black Frogs Rockabilly Band, külön sanzon és kuplé délután keretében adott koncertet Baráth Zoltán.

A kísérőrendezvények között kiemelt helyet kaptak az MSMME kiállításai. A Kulturális Központban berendezett SzínpadkÉpek és a Fényjátszók – Arcok, Színek, Emberek fotókiállítás korábbi fesztiválok fellépőinek és fogyatékos emberek portréfotóit tárta a látogatók elé. Az egri Special Arts Galériában fogyatékos alkotók festményeiből nyílt kiállítás.

A Speciális Művészeti Fesztivál a Nemzeti Kulturális Alap 2 millió Ft összegű támogatásával valósulhatott meg. A fesztivál pénzügyileg rendezett költségei összességében mintegy 9.475 ezer Ft-ot tettek ki.

 

Last modification: H 14 márc. 2022